ARAÇ MUAYENE ÖNCESİ DİKKAT

ARAÇ MUAYENE ÖNCESİ DİKKAT

Araç Muayene Öncesi Dikkat...

Merhabalar,
Artık hepimiz biliyoruz ki araç muayene istasyonlarından eskisi gibi kolay kolay uygunluk raporu alamıyoruz.
Arabamızı didik didik didikliyorlar. Bu işlem ilk başladığında kullandığımız arabaların hemen hemen yarısı ilk muayenede kusurlu bulunup ilgili servislere geri gönderdiler. Bu o kadar çok oldu ki Araç muayene istasyonlarının en sevilen özelliği bir ay içinde ikinci kez muayenenin ücretsiz olması en sevilen özelliği oldu.
Tabi bu iş ücretsiz de olsa bir kaç saat orada boşuna beklemeyi kimse istemez. O yüzden muayeneye gitmeden önce mutlaka bazı tedbirleri alalım ki tekrar aynı işlemden geçmek zorunda kalmayalım.

Aracı muayeneye götürmeden mutlaka şunları yapmalıyız:
Muayeneye gitmeden önce ekzoz ölçümlerini ve eğer otogaz kullanıyorsanız sızdırmazlık raporu alınacaktır ki bu basit bir bilgidir, geçiyorum.
1. Direksiyon: Direksiyonun simidinden tutun tekerlere kadar bütün parçaları kontrol edilmeli. Özellikle ön aks sistemlerinde açıklık olup olmadığına bakılmalıdır.
2. Ayna ve silecekler: aynaların ve sileceklerin esnekliklerine dikkat edilmeli.
3. Fren sistemi: Frenin tutuş mesafesi, sapmaları vb. mutlaka kontrol edilmelidir. Sayacağım maddeler arasında belki de en önemlisi budur.
4. Aydınlatma sistemi: Tüm arabaların iç ve dış aydınlatma lambalarının ışık değerleri ölçülür. Yanmayan lambalar mutlaka problem çıkarır o yüzden gitmeden mutlaka baktırmak gerekir. Eğer aydınlatma değerleri düşükse aracınızı hafif kusurlu olarak teslim alabilirsiniz.
5. Şase ve bağlantı parçaları: Sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarınının bakımını kapsar.
6. Emniyet kemeri: Ön ve arka koltuklarda yer alması gereken emniyet kemerlerinin varlığı ve işlevselliği kontrol edilir.
Bunların dışında aracınızda hem kendi güvenliğiniz için hem de muayeneden kusursuz çıkabilmek için yangın söndürme tüpü, ilk yardım çantası, stepne ve üçgen reflektör bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

Güvenli ve konforlu sürüşler ...

Tüm hakları saklıdır. © 2018 - Kartal Oto Sanayi Sitesi